مهدقرآن

مهد کودک و پیش دبستانی

آموزش قرآن به کودکان را با بازی و نشاط، خوشایند کنیم

آموزش قرآن به كودكان را با بازی و نشاط، خوشایند كنیم
مربیان و والدین عزیزی كه دوست دارند در زمینه آموزش قرآن به كودكان، موفق باشند و آموزش‌های آنان راحت، ماندگار و بر پایه اصول و روش‌های علمی باشد، لازم است چند نكته را به یاد داشته باشند.

این نكات را كه زهرا حمیدیان، استاد دانشگاه و نویسنده كتاب های علوم تربیتی كودكان بیان كرده است،عبارتند از:
در ابتدای آموزش حفظ، از سوره‌های آسان استفاده كنید. سوره‌های آسان، سوره‌هایی هستند كه تعداد آیات آن‌ها كم بوده و نكات تجویدی و كلمات سخت و دشوار ندارند، به‌گونه‌ای كه یادگیری و حفظ آن‌ها برای كودكان قبل از سنین هفت‌سال آسان است. براساس تحقیقی كه بر روی برخی سوره‌های جزء۳۰ انجام شده، سوره‌های مباركه فیل، ماعون، همزه، نصر، حمد، توحید، كافرون، كوثر، عصر، ناس و قدر، به ترتیبِ آموزش(از آسان به مشكل) است.
قبل از آموزشِ حفظ قرآن، معنی و مفهوم سوره را در قالب داستان برای كودكان بیان كنید تا چارچوب ذهنی لازم را برای كودك فراهم كند.
پس از بیان مفاهیم و محتوای كلی سوره، ابتدا كل آیه را برای كودك تلاوت كنید، سپس كلمه به كلمه هر آیه را شمرده و آهسته دست‌كم پنج‌بار تكرار كنید.
تكرار كلمه‌ها در هر آیه، برای آنكه بهتر در ذهن كودك تثبیت شود و فرایند آموزش برای كودكان مناسب باشد، بهتر است، همچنین بهتر است آموزش با اشاره یا فعالیت‌های بازی‌گونه همراه باشد.
پس از تكرار هر كلمه، زمانی كه آموزش و تكرار كل آیه به پایان رسید، كل آیه را یكجا تا پنج بار برای كودك تكرار كنید. این روش را برای تكرار تمام آیات هر سوره، به روشی كه ذكر شد، می‌توان انجام داد.
در هر روز یك یا نصف آیه را آموزش دهید.
بیشترین زمان آموزش برای هر آیه ۱۵ تا ۲۰دقیقه در نظر گرفته شود.
برای تثبیت مفاهیم هر سوره علاوه بر اینكه متناسب با معنای هر سوره یا آیه، قبل از آموزش، داستانی را بازگو می‌كنید، می‌توانید در هنگام آموزش از روش‌های كودكانه دیگری مانند رنگ‌آمیزی، نقاشی آزاد، كاردستی و نمایش خلاقانه و متناسب با محتوای سوره نیز استفاده كنید.
پس از اینكه آیات سوره مدنظر به پایان رسید، همه آیات آن سوره را دست‌كم پنج روز تكرار كنید. تكرار هر سوره نیز بهتر است در قالب بازی‌های متنوع صورت گیرد.(برای تكرار آموزش نیز می‌توانید از كتاب طراحی ۱۵۰بازی قرآنی تالیف مجید غلامی و زهرا حمیدیان استفاده كنید.)
تمرین عملی
حالا یك بازی ساده را با هم تمرین می‌كنیم؛ به طور مثال به كودكان بگویید: فكر كن سوار ماشین شدی، همین‌طور كه رانندگی می‌كنی، سوره همزه را هم با صدای زیبا و بلند تلاوت كن.(بهتر است برای اینكه كودكتان در فضای بازی قرار گیرد، از او بخواهید حس بگیرد. بعد دستش را روی فرمان بگذارید و ماشین را روشن كنید و...).به او بگوییدحالا من رنگ‌های چراغ راهنمایی را نشان می‌دهم. با نشان دادن مقوای سبزرنگ، سوره همزه را بلند بخوان، با دیدن رنگ زرد، آهسته بخوان و با دیدن رنگ قرمز در هر حالتی از خواندن كه هستی، سكوت كن.(سپس ادامه بازی و تلاوت دوباره سوره و...)
شما می‌توانید برای تاثیرگذاری و عمق بیشتر یادگیری، چنین بازی‌هایی را در فرایند آموزش خود پیش‌بینی و طراحی كنید.

 


ارسال نظر
       
آخرین اخبار
خدمات مهد
عنوان مطلب
کلیه حقوق محفوظ میباشد